logo

Výstava rolnická civilizace

srdečně vás zvu k prohlídce expozice „Rolnická civilizace“ od italského sochaře a umělce Carla Scantamburla pocházejícího z našeho partnerského města Roncegno-Terme.

S lázeňským městem na severu Itálie Praha 6 uzavřela Memorandum o partnerství už v roce 2005 a za tu dobu jsme společně realizovali spoustu projektů a jsem rád, že partnerství funguje i mezi našimi základními školami. Naposledy například děti z této školy vytvořily a věnovaly jimi vyrobeného strašáka do místní expozice strašáků.

Doufám, že vám výstava zprostředkuje nejen umělecký zážitek, ale dovolí i hlubší zamyšlení nad vztahy, které vznikají například mezi lidmi a zvířaty, která chováme, nebo jsou jen součástí přírody, která nás obklopuje. Přesně to byl totiž záměr autora, když tyto sochy vytvářel.

Děkujeme Carlu Scantamburlovi za možnost zhlédnout jeho dílo, radnici Roncegno-Terme za zprostředkování zápůjčky od rodiny umělce a všem, kteří se podíleli na realizaci výstavy, stejně jako našim partnerům z Roncegno Terme za jejich dlouhodobou spolupráci a přátelství.

Přeji vám krásný zážitek a doufám, že jeho dílo pro vás bude inspirací.

Jakub Stárek, starosta městské části Praha 6

Informace o autorovi

Carlo Scantamburlo se narodil v roce 1951 v lázeňském městečku Roncegno Terme v italském regionu Trentino. Byl to významný italský umělec, který se specializoval převážně na práci se dřevem. Byl samouk a jeho tvorba zahrnovala nejen sochařství, ale také kresbu a akvarely.

Carl Scantamburlo ve své tvorbě mistrovsky spojuje přírodní materiály s archetypálními motivy zemědělství a lidské práce, které zůstávají důležitou součástí naší historie i identity. Jeho umění nejen oslavuje původní ráz venkova, ale také nám připomíná hodnoty spjaté s prací, zodpovědností a respektováním přírody. Jeho sochy vyjadřují poetiku každodenního života a jsou živoucím svědectvím krásy a síly lidské práce.

Jeho umělecká kariéra zahrnovala široké spektrum témat, včetně řezbářství lidských emocí a přírodních motivů. K jeho dílům patří kolekce „Fior di pelle“ vyjadřující emoce nebo „Tavole del corpo umano“, kde různé části těla vyřezával ze specifických druhů dřeva, aby vystihl jejich charakter. Jeho díla se objevila v různých výstavách, například v Berlíně a Lipsku. Carlo Scantamburlo zemřel 16. března 2023, v nedožitých 72 letech, ale jeho dílo a vliv na místní komunitu jsou oslavovány i nadále, mimo jiné projektem „Omnia mutantur“, který vzdává hold jeho přínosu pro umění a region Trentino.