Kroužek výtvarného umění

Po více než půl roce – dne 5.10. 2018 – se nám poštěstilo být opět v Rudolfinu. Na programu byla Symfonie č. 5 c moll „Osudová“ od Ludwiga van Beethovena v podání České studentské filharmonie, kterou řídil dirigent Marko Ivanovič. První část koncertu byla interaktivní. Posluchači mohli  po první větě vyjadřovat své pocity z hudby. Dále měli za úkol poznat hlavní  motiv i v dalších větách. Moderátor Petr Kadlec spolu s dirigentem postupně rozebírali jednotlivé části symfonie a poukazovali na různé zajímavosti. Ke slovu se dostali i někteří hráči filharmonie, když byli vyzváni, aby upozornili na  pasáž, kterou mají rádi nebo která je něčím zaujala… Po přestávce jsme si vyslechli  Osudovou v kompletním znění. Atmosféra v Rudolfinu byla skvělá, po koncertu celý sál odměnil hudebníky ovacemi vestoje.

Beethoven psal 5. symfonii v době, kdy ztrácel sluch. Pracoval na ní a promýšlel ji několik let. Poselství symfonie můžeme chápat tak, že osud nemá nad člověkem absolutní moc. Energický závěr vyznívá jako vítězství nad nepřízní osudu.

Naďa Petrovičová a 5.A