Jídelníček - 3101
Přijmeme kuchařky
Leden 2020
« Pro

Berlín – odměna za 3. místo v projektu „Příběhy našich sousedů“

V průběhu letošního školního roku se vybraní žáci účastnili projektu Příběhy našich sousedů. Vyhledali pamětnici paní Ivu Vodrážkovou, s kterou vedli rozhovor. Její životní příběh následně zpracovali do několika výstupů. Kromě toho navštívili řadu zajímavých míst. Za svou dobře odvedenou práci získali naši žáci na závěrečné prezentaci 3. místo. Největší odměnou za umístění v projektu byl třídenní vzdělávací zájezd do Berlína, konaný ve dnech 18.5. – 20.5. 2016.

V Berlíně jsme navštívili mnoho památek a dozvěděli se řadu informací o německé historii, zejména o období druhé světové války a o rozdělení Berlína na východní a západní část. Také jsme mohli poznat nejrozmanitější architekturu Berlína, včetně významných architektů a zajímavostí okolí.  Po celý zájezd nás doprovázel a o všem informoval náš pan průvodce.

Viděli jsme například Checkpoint Charlie (kontrolní bod na hranici amerického a sovětského sektoru rozděleného Berlína), Anhalter Bahnhof (ruiny největšího berlínského nádraží, které vyhořelo po bombardovacím náletu v roce 1945), Památník zavražděných evropských židů (známý také jako Památník holocaustu), Brandenburskou bránu (jako německý symbol), Postupimské náměstí (jako příklad znovuzrozeného spojeného Berlína). Dále jsme například navštívili budovu Reichstag (s nově přistavenou kopulí, umožňující rozhled na centrum Berlína), výstavu Haus am Checkpoint Charlie (informace a fotodokumentace o stavbě berlínské zdi), Německé historické muzeum (dějiny Německa), DDR muzeum (interaktivní expozice přibližující dobu NDR), vyhlídku z terasy mrakodrapu od Hanse Kollhoffa. Poznávací charakter měla i plavba lodí po řece Sprévě kolem významných německých budov.

Vzdělávací zájezd do Berlína se všem moc líbil.