Přednáška 27.11.
Přijmeme kuchařky
Prosinec 2019
« Lis

Vzdělávací zájezd do Berlína – odměna za 2. místo v projektu „Příběhy našich sousedů“

V průběhu letošního školního roku se vybraní žáci ze 7., 8. a 9. třídy účastnili projektu „Příběhy našich sousedů“. Zpracovávali život pana Fedora Gála, muže, jehož život začal v Terezíně. Známého publicistu, sociologa a podnikatele židovského původu nám doporučila paní Iva Vodrážková, významná výtvarnice a pedagožka. Její životní cesty jsme zpracovávali v minulém školním roce. Za svou dobře odvedenou práci získali naši žáci na závěrečné prezentaci 2. místo. Odměnou za umístění v projektu byl třídenní vzdělávací zájezd do Berlína, konaný ve dnech 5. 6. – 7. 6. 2017.

Po celý zájezd nás provázel informacemi nabitý průvodce, který nás seznamoval s nejvýznamnějšími památkami Berlína. Dozvěděli jsme se řadu informací o německé historii, zejména o období druhé světové války a o rozdělení Berlína na východní a západní část. Také jsme mohli poznat nejrozmanitější architekturu Berlína, včetně významných architektů a zajímavostí okolí.

Viděli jsme například Checkpoint Charlie (kontrolní bod na hranici amerického a sovětského sektoru rozděleného Berlína), Anhalter Bahnhof (ruiny největšího berlínského nádraží, které vyhořelo po bombardovacím náletu v roce 1945), Památník zavražděných evropských židů (známý také jako Památník holocaustu), Brandenburskou bránu (jako německý symbol), Postupimské náměstí (jako příklad znovuzrozeného spojeného Berlína). Dále jsme například navštívili budovu Reichstag (s nově přistavenou kopulí, umožňující rozhled na centrum Berlína), výstavu Haus am Checkpoint Charlie (informace a fotodokumentace o stavbě berlínské zdi), Německé historické muzeum (dějiny Německa), Technické muzeum (největší muzeum techniky na světě), Gedaechtniskirche (vybombardovaný kostel, jehož ruina se stala protiválečným pomníkem), vyhlídku z terasy mrakodrapu od Hanse Kollhoffa. Poznávací charakter měla i plavba lodí po řece Sprévě kolem významných německých budov.

Vzdělávací zájezd do Berlína se všem moc líbil. Děti si odvezly nejen řadu poznatků, ale i mnoho zážitků a dojmů.

Mgr. Denisa Pilátová, vyučující dějepisu