Vernisáž flowformy
« Bře   Kvě »

Monthly Archives: Duben 2016

Naši francouzští spolužáci

Na ZŠ Dědina právě skončil výměnný pobyt francouzských žáků v rodinách našich dětí. Během šesti pobytových dnů se zapojili do vyučování, sehráli sportovní utkání, seznámili se s rodinami českých kamarádů a poznali řadu pamětihodností Prahy. Vše dopadlo nad očekávání krásně a vedení školy tímto tlumočí pozdravy z Paříže a velmi děkuje všem rodinám, které se postaraly o francouzské děti. Děkujeme.

Návštěva pamětnice koncentračních táborů Terezín a Osvětim, paní Marty Kottové

„O jedno Vás chci na závěr poprosit:  nikdy nevyhazujte chleba…“

V pátek 8.dubna 2016 směla naše škola přivítat vzácného hosta, paní Martu Kottovou z Liberce.

V sále zaplněném žáky z pěti tříd (8. a 9.ročníků) vyprávěla tato pozoruhodná žena svérázným způsobem (a slovníkem) o letech strávených s rodiči a bratrem v koncentračním táboře Terezín, transportu do Osvětimi, o náhodách, které ji živou vyvedly z pekla utrpení a hladu ven a postavily ji jako 16 letou dívku do života v poválečném Československu. Před svou deportací stihla absolvovat pouze 5 tříd obecné školy, proto dnes tak ráda chodí do škol mezi děti a povzbuzuje je v tom, aby vzdělání nepovažovaly za samozřejmost. Velmi autenticky také popisovala, jak nepatrné množství jídla děti dostávaly, a tak její závěrečná prosba, abychom nikdy nevyhazovali chleba, protože to je to nejvzácnější, co máme, se nám po vyslechnutém svědectví hluboko zaryla do paměti.

V sále bylo během besedy absolutní ticho, v některých momentech nás ovládlo dojetí a na závěr jsme paní Kottové dlouho tleskali ve stoje. Žáci přicházeli spontánně paní Kottové poděkovat a stisknout ruku. Mezi posluchači se objevila i vnučka stále žijící někdejší spoluvězenkyně a kamarádky z Terezína, což dojalo a potěšilo paní Kottovou.

Cítím vděčnost za obdarování všech přítomných, kteří slova z úst jedné z posledních žijících pamětnic holokaustu směli slyšet.

Martina Dbalá